Czarnuszka siewna to roślina należąca do rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Azji zachodniej i Europy południowej. W Polsce jest uprawiana a czasami nawet przejściowo dziczejąca. Jest to roślina jednoroczna. Dziko występuje na siedliskach ruderalnych jako chwast zbożowy. Jest to roślina miododajna, kwitnie od maja do września. Nasiona posiadają silny i aromatyczny zapach.
Roślina ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się przede wszystkim jej nasiona, z których wytwarza się olejek z czarnuszki. Ponadto nasiona służą jako dodatek do pieczywa, do przetworów warzywnych, aromatyzowania wina oraz w niewielkim zakresie do produkcji olejku eterycznego stosowanego w cukiernictwie. Mielone nasiona czarnuszki stanowią dobrą namiastkę pieprzu, gdyż u osób wrażliwych nie podrażniają błony śluzowej żołądka. Jest to także roślina ozdobna uprawiana na rabatach, a także na kwiat cięty do wiązanek, bukietów itp.
Najbardziej ceniony ze względu na swoje właściwości jest olejek z czarnuszki. Olej otrzymywany z tłoczenia nasion. Lekko gorzkawy w smaku, o intensywnym, korzennym zapachu. Olejek pełni funkcję przeciwutleniacza, który stabilizuje i chroni nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy wchodzące w skład błon komórkowych przed uszkodzeniem ze strony wolnych rodników. Stosuje się go w przemyśle farmaceutycznym, głownie przy alergiach, zapaleniach skórnych, grzybicach i trądziku. Używany jako główny składnik w terapiach aromatycznych przy zapaleniu oskrzeli, przy kaszlu lub przeziębieniu. Olejek ma działanie równoważące, pielęgnujące, hamuje rozwój zapaleń. Stosuje się go również w razie suchości narządów płciowych. Olejek z czarnuszki zaleca się mieszać z innymi olejami, przez co zostaje zredukowany jego intensywny, ziołowy zapach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz